انتخاب زبان

زبان مادری

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

آموزش به زبان مادری «تهدیدی جدی» و یک «توطئه» برای زبان فارسی است

فرهنگستان_زبان_و_ادب_پارسی

اویان نیوز: اعضاء فرهنگستان «زبان و ادب فارسی» با مخالفت در موضوع آموزش به زبان مادری به وسیله آموزش و پرورش را «تهدیدی جدی» برای زبان فارسی و یک «توطئه» برای کمرنگ کردن این زبان عنوان کردند.

به گزارش اویان نیوز، به نقل از خبرگزاری مهر در نشست وزیر آموزش و پرورش با رئیس و اعضای فرهنگستان زبان و ادب فارسی اکثریت اعضای فرهنگستان «زبان و ادب فارسی»  با موضوع آموزش به زبان مادری مخالفت نموده و آن را «تهدیدی جدی» برای زبان فارسی و یک «توطئه» برای کمرنگ کردن این زبان عنوان کردند.

در این نشست محمد علی موحد عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی با انتقاد از موضوع آموزش « زبانهای محلی » توسط دولت گفت: دولت باید از مداخله مستقیم در آموزش زبانهای محلی و بومی خودداری کند ما زبان معیاری داریم که زبان رسمی ما است اگر دولت بخواهد آن را فراموش کند و به حوزه زبانهای محلی وارد شود کار ما زار است.

تحصیل به زبان مادری موضوع بسیار خطرناکی است.

سلیم نیساری دیگر عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز در این نشست گفت: عده‌ای فکر می‌کنند علاقه به یک قومیت یعنی تحصیل با زبان آن قوم اما این موضوع بسیار خطرناک است.

این عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی در ادامه سخنان خود تاکید کرد: در بحث آموزش زبان مادری نباید طور عمل کنیم که در ادامه دچار مشکلات متعدد شویم.

وی در خصوص بروز «مشکلات متعدد» و نحوه عمل به بحث «آموزش زبان مادری» توضیحی نداد.

در بحث آموزش به زبان مادری بوی توطئه به مشام می‌رسد

فتح الله مجتبایی دیگر عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز در این نشست موضوع آموزش زبان مادری در کشور را امری وارداتی نامید و گفت: شک ندارم که این موضوع از خارج به ایران آمده است .

وی در ادامه افزود : انگلستان و کشورهای شمالی ما می خواهند این مسئله را به ایران وارد کنند.

فتح الله مجتبایی در سخنان خود عامل « عقب نگه داشتن یک ملت » را «بی توجهی به زبان آن» ارزیابی کرده و پس از آن عنوان نمود: اگر بخواهیم زبانهای مادری مان را به عنوان زبان علمی و آموزشی به کار ببندیم به طور حتم به گذشته برگشت خواهیم داشت و این موضوع خطرناک است و از آن بوی توطئه می‌آید.

غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی زبان فارسی را جز «سرمایه های ملی » عنوان نموده و از خرج این سرمایه ملی « برای پیروزی های موقت و بی حاصل جناحی » برحذر داشته است.

در زبان مادری تنها پژوهش کنیم

محمد دبیر مقدم دیگر عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز در این نشست به موضوع آموزش زبانهای محلی اشاره کرد و گفت: آنچه اهمیت دارد پژوهش و کار علمی انجام دادن روی این زبانهاست. بسیاری از آنها دارای  گونه ها و گویش‌های متعددی هستند که اگر قرار باشد یکی را برای آموزش انتخاب کنیم مطمئنا با مسائل و مسائل زیادی همراه خواهیم شد.

بهاءالدین خرمشاهی دیگر عضو فرهنگستان از دیگر منتقدان موضوع آموزش به زبان مادری در سخنان خود عنوان نمود: دولت باید حدود زبان مادری را تایید کند و بگوید تا چه اندازه ای و به چه شکلی این مسئله باید آموزش داده شود.

رئیس و اعضای فرهنگستان زبان و ادب فارسی در حالی موضوع آموزش به زبان مادری را «خطرناک»، «توطئه» و «وارداتی» توصیف می کنند که محی‌الدین بهرام محمدیان رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی کشور در این نشست با اشاره به موضوع انتشار کتابهای درسی پایه در افغانستان و تاجیکستان خطاب به اعضای این فرهنگستان خواستار مطالعه در خصوص« روش علمی آموزش زبان فارسی » می گردد.

حداد عادل رئیس فرهنگستان ادب فارسی  نیز با اشاره به موضوع آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان از برنامه های بنیادهایی همچون سعدی و ظرفیت های آن برای آموزش زبان فارسی سخن گفت.

نظر برای این مطلب داده شده است ۲

  1. منبع خبری این گزارش را ذکر نکرده اید. لطفا ان را بنویسید

درباره این مطلب نظر دهید