انتخاب زبان

آخرین اخبار

صدور حکم ضبط وثیقه طه کرمانی قبل از پایان دادرسی

taha kermani

اویان نیوز: دادگاهی در تبریز با رد اعتراض ضامن پرونده طه کرمانی رای به توقیف وثیقه وی داده است.

بنا به اطلاع اویان نیوز، شعبه ۱۰۵ دادگاه عمومی جزایی تبریز طی حکمی که در پی اعتراض ضامن پرونده طه کرمانی فعال هویت طلب اهل تبریز، مبنی بر غیر قانونی بودن ضبط وثیقه پیش از اتمام دادرسی صادر شده، رای به عدم وارد بودن اعتراض و تایید روال توقیف وثیقه داده است.

دستور ضبط وثیقه در حالی صادر شده که هنوز روند دادرسی برای رسیدگی به برخی از اتهامات این فعال مدنی ادامه دارد و دادگاه بدون توجه به اعتراض ضامن پرونده، قبل از رسیدگی کامل پرونده و صدور رأی قطعی رأی به توقیف وثیقه داده است.

وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی طه کرمانی برای یک پرونده با ۶ اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام،توهین به رهبری ،اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و عضویت در گروه مخالف نظام، تحریق اموال عمومی به قصد مقابله با نظام و توهین به مقدسات صادر شده بود.

در طی یک روند دادرسی این فعال آذربایجانی از بابت  ۲ اتهام تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد و از بابت اتهام اجتماع و تبانی علیه امینت کشور و عضویت در گروه مخالف نظام تبرئه گردید.

در خصوص ۲ اتهام دیگر یعنی «تحریق اموال عمومی» و «توهین به مقدسات اسلام» از سوی دادگاه بدوی به ۱۰ سال حبس محکوم شده که هم اکنون پرونده در شعبه ۷ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی در حال طی روال دادرسی بوده و رای قطعی صادر نشده است.

جعفر افشارنیا وکیل مدافع این فعال آذربایجانی درباره این رای در حساب فیسبوک خود نوشته: در صدور قرار وثیقه هیچ تفکیکی بین اتهامات بعمل نیامده و قرار وثیقه صادره برای همه ۶ اتهام می باشد و به طریق اولی در صورت ضبط وثیقه ۲ اتهام درحال رسیدگی بدون قرار تامین کیفری باقی خواهد ماند که مغایر با مقررات قانونی است.

وی ادامه داده: این رای صادره نیز اولا توسط شعبه ای غیر از مرجع صدور قرار تامین کیفری (شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز) صادر شده است که شعبه ۱۰۵ جزایی تبریز فاقد صلاحیت در این خصوص می باشد و هرگونه ابهام در اجرای حکم و ملزومات آن باید از طریق شعبه صادرکننده حکم رفع شود نه شعبه دیگری و دوما تا زمان قطعیت کل اتهامات موجب قرار وثیقه هر گونه اقدام در ضبط وثیقه فاقد محمل قانونی است.

در همین حال و با وجود حبس حسین علی محمدی دیگر متهم این پرونده در زندان تبریز، دادگاه انقلاب تبریز از آزاد سازی وثیقه ممانعت به عمل می آورد.

حمید باقرپور ریاست شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز حسین علی محمدی و طه کرمانی را به اتهام «توهین به مقدسات اسلامی» و «تحریق اموال عمومی به قصد مقابله با حکومت اسلامی»، به ۱۰ سال حبس در مرحله بدوی محکوم کرده بود.

ایشان پیش‌تر نیز به «اتهام تبلیغ علیه نظام» و «توهین به رهبری»، به دلیل نشر مطالبی در نشریه «سوسما» و وبلاگ «سوسوزگول»، از سوی شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز، به ٣ سال حبس محکوم شده بودند که در دادگاه تجدید نظر نیز عیناً تأیید شد.

حسین علی محمدی و طه کرمانی روز ۱۳آبان۹۲ از سوی ماموران امنیتی در تبریز بازداشت و پس از نزدیک به ۶ ماه بازداشت موقت به قید وثیقه از زندان مرکزی تبریز آزاد شدند.

در روزهای بازداشت این فعالان در بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز اخباری مبنی بر «شکنجه شدید» ایشان در برخی از رسانه ها منتشر شد.

حسین علی محمدی که در زندان مرکزی تبریز بسر می برد روز ۱۰اسفند۹۳ در محل کار سالار طوری در نزدیکی شهر تبریز از سوی ماموران امنیتی بازداشت و برای اجرای حکم محکومیت خود به این زندان منتقل گردید.

پیشتر حسین علی محمدی روز ۲۱شهریور۹۲ در جریان دیدار تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز و ملوان بندرانزلی به همراه  فرزاد مهدوی(آلتای) از سوی ماموران امنیتی بازداشت و پس از یک روز بازداشت به قید وثیقه ملکی آزاد شد.

در آن زمان ماموران امنیتی هنگام بازداشت حسین علی محمدی در ورزشگاه یادگار امام تبریز وی را به شدت مورد ضرب و شتم قرار دادند؛ در اثر این ضرب و شتم آثار کبودی و التهاب در گردن و کمر این فعال آذربایجانی تا چند روز بوضوح قابل مشاهده بود.

vesiqe

سابقه خبر در اویان نیوز:

پرونده حسین علی محمدی و طه کرمانی به دادگاه تجدیدنظر باز پس فرستاده شد

تبریز: دیدار فعالان آذربایجانی با خانواده حسین علی محمدی

پرونده حسین علی محمدی و طه کرمانی از دادگاه تجدید نظر به دادگاه بدوی ارجاع داده شد

 ۲۶سال زندان برای دو فعال مدنی آذربایجانی

سوابق خبری تا اردیبهشت ۹۴

درباره این مطلب نظر دهید