انتخاب زبان

آخرین اخبار

بیانیه سازمان عفو بین الملل درباره حکم 10 سال زندان حسین علی محمدی و طه کرمانی

hosen-taha

اویان نیوز: سازمان عفو بین الملل با صدور بیانیه ای نگرانی خود را در خصوص صدور حکم ۱۰ سال زندان حسین علی محمدی و طه کرمانی ابراز داشته است.

به گزارش اویان نیوز، جمعه ۲۶تیر۹۴ سازمان عفو بین الملل با صدور بیانیه ای اظهار نگرانی کرده که حکم ۱۰ سال زندان حسین علی محمدی و طه کرمانی «غیر قابل توجیه» و با «اهداف سیاسی» و «براساس اعتراف زیر شکنجه» صادر شده است.

در بیانیه این نهاد حقوق بشری آمده است: «اتهامات این دو فعال آذربایجانی توهین به مقدسات اسلام، تخریب اموال عمومی به قصد تبلیغ علیه نظام اسلامی بوده است. هر دو حکم صادره بر اساس سوزاندن پرچمی ( به تاریخ اکتبر ۲۰۱۳) که در کنار اتوبان تبریز نصب شده بود می باشد. اتهام توهین به مقدسات اسلامی به خاطر این بوده است که پرچم ایران حاوی متن الله اکبر می باشد. اتهام تخریب اموال عمومی به قصد تبلیغ علیه نظام اسلامی نیز بنا به گفته قاضی این بوده است که «پرچم هر کشور علامتی مقدس برای هر کشور بوده و مهم هست و احترام به آن  به مثابه احترام به وجود آن کشور می باشد.» هر دو متهم، اتهامات وارده را رد کرده اند.»

طه کرمانی به سازمان عفو بین الملل گفته است که آنها از سوی نیروهای وزارت اطلاعات با مشت، سیلی، ضربه های کمربند و حمل بازجویان به حالت چمباتمه و سوار شدن بازجو بر شانه آنها تحت شکنجه قرار گرفته اند و این شکنجه ها باعث وخیم شدن درد کمر آنها شده است.

در این بیانیه آمده است: «هر دو فعال به مدت ۴۲ روز در سلول های انفرادی و بدون دسترسی به وکیل تحت بازجویی قرار داشته اند.»

در ادامه این بیانیه با اشاره به اعتراض حسین علی محمدی و طه کرمانی به حکم صادره آمده است: «حین محاکمه، این دو فعال اعترافات خود را رد کرده و اذعان داشته اند که این اعترافات تحت شکنجه بوده است، اما قاضی آنها را تهدید کرده است که اگر در مرحله تجدید نظر اعترافات خود را رد کنند آنها را به همان جایی بر می گرداند که قبلا بوده اند.»

سازمان عفو بین الملل ضمن در خواست آزادی فوری برای آنها، احکام صادره برای حسین علی محمدی و طه کرمانی را مصداق نقض حقوق بشر دانسته و گفته است: «نباید اتهامات وارده، توسط سیستم قضایی مورد بررسی قرار گیرد.»

این سازمان درخواست کرده «شکنجه های وارده و سایر بدرفتاری های حین بازجویی» مورد بررسی بی طرفانه قرار گیرد و افراد مظنون «در صورت وجود مدرک قابل قبول » به دادگاه معرفی شوند.

حسین علی محمدی و طه کرمانی روز ۱۳آبان۹۲ از سوی ماموران امنیتی در تبریز بازداشت و پس از نزدیک به ۶ ماه بازداشت موقت به قید وثیقه از زندان مرکزی تبریز آزاد شدند.

حمید باقرپور ریاست شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز حسین علی محمدی و طه کرمانی را به اتهام «توهین به مقدسات اسلامی» و «تحریق اموال عمومی به قصد مقابله با حکومت اسلامی»، به ۱۰ سال حبس در مرحله بدوی محکوم کرده بود.

ایشان پیش‌تر نیز به «اتهام تبلیغ علیه نظام» و «توهین به رهبری»، به دلیل نشر مطالبی در نشریه «سوسما» و وبلاگ «سوسوزگول»، از سوی شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز، به ٣ سال حبس محکوم شده بودند که در دادگاه تجدید نظر نیز عیناً تأیید شد.

حسین علی محمدی که در زندان مرکزی تبریز بسر می برد روز ۱۰اسفند۹۳ از سوی ماموران امنیتی بازداشت و برای اجرای حکم محکومیت خود به این زندان منتقل گردید.

پیشتر حسین علی محمدی روز ۲۱شهریور۹۲ در جریان دیدار تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز و ملوان بندرانزلی به همراه  فرزاد مهدوی(آلتای) از سوی ماموران امنیتی بازداشت و پس از یک روز بازداشت به قید وثیقه ملکی آزاد شد.

در آن زمان ماموران امنیتی هنگام بازداشت حسین علی محمدی در ورزشگاه یادگار امام تبریز وی را به شدت مورد ضرب و شتم قرار دادند؛ در اثر این ضرب و شتم آثار کبودی و التهاب در گردن و کمر این فعال آذربایجانی تا چند روز بوضوح قابل مشاهده بود.

سابقه خبر در اویان نیوز:

صدور حکم ضبط وثیقه طه کرمانی قبل از پایان دادرسی

پرونده حسین علی محمدی و طه کرمانی به دادگاه تجدیدنظر باز پس فرستاده شد

تبریز: دیدار فعالان آذربایجانی با خانواده حسین علی محمدی

پرونده حسین علی محمدی و طه کرمانی از دادگاه تجدید نظر به دادگاه بدوی ارجاع داده شد

 ۲۶سال زندان برای دو فعال مدنی آذربایجانی

سوابق خبری تا اردیبهشت ۹۴

درباره این مطلب نظر دهید